آلبوم لانا دل ری شناخته شده با لیزی گرنت در ژانویه سال ۲۰۱۰ منتشر شد. این اولین آلبوم بلند خواننده ای بود که تحت نام لیزی گرنت و با برچسب یک ناشر مستقل موسیقی منتشر شد ، در آن زمان، دل ری نام مستعارش را به صورت "Del Ray" می‌نوشت که بعدها به "Del Rey" تغییر پیدا کرد

بازی‌های ویدئویی (Video Games)

لانا دل ری - بازی های ویدئوییآهنگ بازی‌های رایانه‌ای در بیست و نهم ژوئن ۲۰۱۱، تقریباً بدون هیچ هیاهویی در یوتیوب ظهور کرد، یک تصنیف پیانوی زیبا و دلپذیر اما دردناک که توسط یک خواننده ناشناس به نام الیزابت وولریج گرنت خوانده شده بود. خواننده ای که تقریبا کارهایش توسط اکثر کمپانی‌های ضبط موسیقی رد می شد.

 

 

آلبوم لانا دل ری شناخته شده با لیزی گرنت اولین آلبوم مستقل او است که از طریق فایو پوینتز رکوردز در سال ۲۰۱۰، هنگامی که دل ری با نام واقعی اش "لیزی گرنت" شناخته می‌شد، منتشر شد.

کمپانی‌های ضبط موسیقی در خصوص آهنگ بازی‌های ویدئویی گفته بودند، این آهنگ خیلی طولانی و بیش از حد غمگین است و برای اجرا در برنامه‌های رادیویی نیاز به درام دارد و این کار نیز توسط این شرکت ها رد میشد ولی الیزابت با نظر هیچ کدام از آنها هم عقیده نبود او یک گروه کوچیک را برای انتشار آهنگ تکی راضی کرد و شخصاً اقدام به ساخت موزیک ویدئوی آهنگ کرد و در اوت ۲۰۱۱ آن را بر روی یوتیوب قرار داد.

او برای ساختن این نماهنگ از قطعه فیلم‌های قدیمی که در یوتیوب موجود بود استفاده کرد. او فکر می‌کرد که استفاده از این فیلم‌ها رایگان است، اما دردسر حقوقی او از همان جا شروع شد و از او بخاطر انتشار این نماهنگ شکایت شد .

بعد از آنکه نماهنگ بازی‌های ویدئویی در اینترنت بشدت سر و صدا به پا کرد و بیش از ۲۲ میلیون بار دیده شد، شرکتی بزرگ با او قرارداد بست . آلبوم استودیویی دوم وی، بدنیا آمده برای مردن، در ژانویه ۲۰۱۲ منتشر شد. این آلبوم بیش از ۳٫۶ میلیون نسخه در جهان در سال ۲۰۱۲ فروش کرد، که باعث شد پنجمین آلبوم پرفروش همان سال شود. بر اساس رتبه‌بندی‌های مختلف در سراسر اروپا، تعداد قابل توجهی از آهنگ‌های این آلبوم، از جمله «جین‌های آبی»، «سرود ملی»، «بدنیا آمده برای مردن» و «اندوه تابستانی» در لیست‌های ۱۰ ترانه برتر قرار گرفتند. در ۲۰۱۲ MTV Europe Music Awards، دل ری در بخش‌های بهترین آلترنتیو، بهترین کار جدید و Best Push Act نامزد شد که بهترین آلترنتیو را برنده شد. وی همچنین در مراسم، جایزه بهترین خواننده زن را به تیلور سوییفت اهدا کرد.

با انتشار سومین آلبوم چندآهنگه وی، بهشت، دل ری برای سومین بار توانست در میان ۱۰ آلبوم برتر در ایالات متحده، رتبه‌ای کسب کند. او موفق به کسب جایزه Q برای «بهترین چیز جدید» یک جایزه GQ برای «زن سال»، دو جایزه بریت، یکی برای «دستیابی به موفقیت بین‌المللی» و دیگری برای «هنرمند تک خوان پاپ بین‌المللی»، و یک جایزه EMA برای «بهترین کار آلترنتیو» شده است.

موسیقی وی بخاطر سبک «فیلم نوار» (شبیه به موسیقی متن فیلم‌های سینمایی) و توجه به جنبه‌های مختلف فرهنگ پاپ، بویژه موسیقی پاپ دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی آمریکا، شناخته می‌شود. صدای لانا دل ری با دامنه آوایی منحصربه‌فرد، زیبا و فریبنده آلتو توصیف می‌شود. او صدای خود را یک آوای "منحصربه‌فرد و با حالت گانگستری شبیه نانسی سیناترا وصف می‌کند. قبل از امضای قرارداد با یک ناشر موسیقی بزرگ، دل ری به تنهایی به ساخت و ارائه نماهنگهای خود می‌پرداخت .

منبع ویکی پدیا